Örjan Sedin är kritisk till Nabotåget, som numera heter Norrtåg. Tågoperatören informerar inte att det inte går att åka från Storlien till Trondheim, passagerare som rest långt blir strandade i Storlien. Foto: ANN-CHARLOTTE NILSSON EISFELDT

Norrtåg kritiseras – omöjligt åka tåg till Trondheim

STORLIEN (JT) Bristande information drabbar resenärer som vill ta sig till Trondheim. Det går inte att åka tåg över gränsen och det finns ingen information om att Nabotåget, numera Norrtåg, inte längre kör till Trondheim. För makarna Sedin innebar det att paret åkte 30 mil helt i onödan.

Publicerad

Nabotåget heter numera Norrtåg och har ett samarbete med den norska operatören om tågresor mellan Sundsvall och Trondheim. Örjan Sedin och hans fru från Gunnarvattnet är två resenärer som drabbats av Norrtågs bristande information. När Örjans fru, Marie fyllde 70 år skulle det firas med teater och restaurangbesök i Trondheim och miljömedvetna som paret är var tanken att de skulle ta Nabotåget dit.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS