Ett märke på köksgolvet efter en het gryta. Hyresvärdarna skyller inte på hyresgästerna, det var tydligt att de varit vana vid helt andra typer av bostäder tidigare. Migrationsverket borde ha informerat dem, menar hyresvärdarna.
Foto: Olivia Ogay
Migrationsverket hyrde lägenheter i Strömsunds kommun – vägrar betala skador
STRÖMSUND (JT) Under flyktingkrisen som började 2015 hyrde Migrationsverket boenden till nyanlända runt om i Sverige. Sedan dess har myndigheten krävts på sammanlagt en halv miljard kronor för skador som uppstått under uthyrningstiden. Bland de hundra hyresvärdar som har haft mest skador återfinns tre från Strömsunds kommun. JT har pratat med två av dem.
Det gifta paret Olivia Ogay och Christer Rolandsson hade precis blivit sambor när flyktingkrisen slog till 2015. På radion hörde Olivia att 160 000 flyktingar behövde tak över huvudet och att det var brist på bostäder. Eftersom Olivia hade flyttat till Christer i Hammerdal stod hennes hus i Ytterhogdal tomt. Hon tvekade inte.