Statsminister Ulf Kristersson var på plats.

Jämtländska tunnbrödschips gör succé i Berlin

ÖSTERSUND (JT)  Deli från Östersund har precis kommit hem från den stora världsmässan “Grüne Woche” i Tyskland. Och deras tunnbrödschips, eller “Fladenbrot-chips” verkade gå hem bland tyskarna.

Mörsjö Deli var ett av nitton företag som valdes ut av Jordbruksverket att representera Sverige på den stora mässan för jordbruk och livsmedel. I år återfanns bland annat märken som Arvid Nordquist, Möja fisk och Österlenkryddor bland utställarna. 

Besökarna som gick förbi den svenska montern fick också smaka på glass gjort på hampafrö från Mossagården i Lund och dryck gjort på björksav från Ängabackens Björksoda i Vaggeryd. 

Mörsjö deli är det enda jämtländska företaget och intresset för deras knapriga chips har enligt VD Anna Godevärn varit oväntat stort. Hon ser mässan som en bra chans att få visa upp sina produkter utomlands. 

Få tillgång till alla artiklar på Jamtlandstidning.se

Som prenumerant får du obegränsad tillgång till e-tidningen samt nyheter om stort och smått som sker i din närhet.

Du får nyheter som berör dig och din vardag.

När du prenumererar stöder du också utvecklingen av vår tidning och gör att vi kan fortsätta att bevaka din bygd och se till att du nås av erbjudanden från dina lokala företag.

ack för att du prenumererar på Jämtlands Tidning.

Support

Behöver du hjälp att logga in?
Har du frågor?
Ring eller mejla oss så hjälper vi dig!
063-14 58 32
prenumeration@jamtlandstidning.se

Digital 1 månad

65 kr

Köp nu

Digitalt 24 timmar

15 kr

Köp nu

Powered by Labrador CMS