Statsminister Ulf Kristersson var på plats.
Foto: Privat
Jämtländska tunnbrödschips gör succé i Berlin
ÖSTERSUND (JT) Deli från Östersund har precis kommit hem från den stora världsmässan “Grüne Woche” i Tyskland. Och deras tunnbrödschips, eller “Fladenbrot-chips” verkade gå hem bland tyskarna.
Mörsjö Deli var ett av nitton företag som valdes ut av Jordbruksverket att representera Sverige på den stora mässan för jordbruk och livsmedel. I år återfanns bland annat märken som Arvid Nordquist, Möja fisk och Österlenkryddor bland utställarna.
Besökarna som gick förbi den svenska montern fick också smaka på glass gjort på hampafrö från Mossagården i Lund och dryck gjort på björksav från Ängabackens Björksoda i Vaggeryd.
Mörsjö deli är det enda jämtländska företaget och intresset för deras knapriga chips har enligt VD Anna Godevärn varit oväntat stort. Hon ser mässan som en bra chans att få visa upp sina produkter utomlands.
Digitalt 24 timmar
15 kr
Köp nu