Vd Erik Brandsma på Jämtkraft har fått många frågor efter nyheten att bolaget anställt en matkonsult för att ta fram ett nytt restaurangkoncept för lokalerna i Arctura.

Ägarna fick inte information om Jämtkrafts investering i restaurang "Jag fick läsa om det i media"

Ägarna till Jämtkraft blev aldrig informerade om bolagets nya investering i restaurangen i Arctura. ”Jag själv fick nyheten när jag läste om det i tidningen,” säger Bosse Svensson (C) som är kommunalråd i Östersunds kommun och styrelseledamot i Rådhuset AB som äger Jämtkraft.

Publicerad

Vd Erik Brandsma tonar ner nyheten. ”Vi ska inte driva någon restaurang utan bara ta fram en affärsplan för lokalen, Jämtkrafts styrelse är informerade” säger han.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS