Här står Johnny Hallquist på baksidan av affären, som ligger nära stranden till den skyddande viken i Valsjön. I grusmassorna under huset kanske det ligger något intressant ända från jägarstenåldern

Något lär dölja sig under mataffären i Valsjöbyn …

Det lär ligga något djupt begravet i gruset under affären i Valsjöbyn. Valsjöbua byggdes i mitten på 1940-talet och vid byggnationen lär något ha kommit i dager… En runsten? En hällristning? Vad det än kan ha varit, så ska det ha täckts över med grus!

Publicerad

Johnny Hallquist, 68 år, är bosatt i Valsjöbyn. Han berättar om ett speciellt möte som han var med om runt år 2007: –Jag var uppe i Sangis för att sätta viltstängsel, då en riktigt gammal farbror kom fram till mig. Vi började prata och när han fick veta att jag var från Valsjöbyn, berättade han att han varit förlagd där under kriget. Sedan frågade han plötsligt ”Och vad hände med den där runstenensom jag såg? Vad gjorde de med den?”.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS