I slutet av juni arrangerade Krokoms Växtkraft ett möte med krav på att ompröva beslutet att lägga ned Landöns förskola.
Foto: Jenny Isaksson.
Fortsatta överklaganden om Landön
LANDÖN (JT) Den segdragna historien fortsätter. En ny överklagan av domen om nedläggning av Landöns förskola har lämnats in till Kammarrätten.
Ännu är det inte helt klart vad som ska hända med förskolan i Landön. I juni kom beskedet från Krokoms kommun att den skulle läggas ned och verksamheten bedrivas av andra förskolor i området. Detta beslut överklagades av tre privatpersoner till Förvaltningsrätten, men denna instans gav i december kommunen rätt.
Nu har berörda föräldrar till barn på förskolan genom Lars Håkansson samt Ingrid Zakrisson (C), 2:e vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden, gått vidare med en överklagan till Kammarrätten. Ingrid Zakrisson är vice ordförande i barn- och utbildningsnämnden, och anser att hänsyn bör tas till barnkonventionen.
– Beslutet från Förvaltningsrätten var att beslutet inte har fattats olagligt, utan hanteringen har varit laglig. Jag har överklagat det beslutet eftersom Barnkonventionen, som också är en lag precis som Kommunallagen och Skollagen, väger väldigt lätt i deras beslut. De säger liksom att kommunerna kan hantera Barnkonventionen lite som de vill. Det tycker inte jag, jag tycker vi måste ha en vägledning, vi som sitter i kommunerna och fattar beslut. Vi måste ha lite vägledning i hur vi faktiskt ska använda Barnkonventionen, säger Ingrid Zakrisson som nu väntar på besked från Kammarrätten om huruvida beslutet omprövas.
Digitalt 24 timmar
15 kr
Köp nu