Den sista måltiden

Sverige står inför en allvarlig utmaning när det gäller livsmedelsberedskap.

Under flera år har självförsörjningsgraden sjunkit, och vi är idag starkt beroende av världsmarknaden och import för att försörja vår befolkning med mat. Detta gör oss sårbara i en kris- eller krigssituation, där transporter och leveranskedjor kan brytas.

Om invånarna i Strömsund enbart skulle äta lokalt producerad mat från den 1 januari skulle den räcka fram till den 25 mars. Livsmedelsverket varnar för att norra Sverige riskerar matbrist vid kris eller krig – en situation som är helt oacceptabel. Sverige måste kunna säkerställa sin egen livsmedelsproduktion även under svåra förhållanden. Bristande beredskap kan leda till att människor tvingas flytta, vilket är orimligt både ur ett civilt och militärt perspektiv, särskilt eftersom Nordkalotten är av strategisk betydelse.

Trots det akuta behovet av en starkare försörjningsförmåga i norr agerar regeringen otillräckligt. En utredning har tillsatts för att stärka livsmedelsberedskapen, och förslag om beredskapslager har lagts fram. Men nu krävs konkreta åtgärder. 

Centerpartiet vill stärka och utveckla jordbruket i Strömsunds kommun för att öka motståndskraften och livsmedelsberedskapen. Matproduktionen måste fungera i hela landet – inte bara i söder.

De areella näringarna, eller de gröna näringarna, utgör en viktig bas för Sveriges livsmedelsproduktion. Exempel på dessa näringar inkluderar jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring, som alla spelar en central roll i att upprätthålla en stabil livsmedelsförsörjning. De spelar en avgörande roll i landsbygdens markanvändning och förvaltningen av natur- och kulturvärden. Samtidigt skapar de möjligheter för annan näringsverksamhet, såsom turism, upplevelser och rekreation.

Livsmedelsförsörjningen är en av de mest kritiska samhällsfunktionerna och måste fungera i alla lägen, i hela landet. Med tanke på det försämrade säkerhetsläget krävs det åtgärder omgående.

För att Strömsunds kommun ska kunna säkra sin livsmedelsförsörjning vid en kris krävs omedelbara åtgärder från regeringen:

  • Nationellt stöd för lantbruket – Nytt riktat stöd för nybyggnad av ekonomibyggnader och djurstallar.
  • Minskad byråkrati – Regler och tillstånd för jordbruksverksamhet måste förenklas för att fler ska våga investera i livsmedelsproduktion.
  • Indexreglering av stöd – Direktstöd till livsmedelsproduktion måste justeras utifrån kostnadsutvecklingen.
  • Virtuella stängsel - Anta ny lagtext gällande virtuella stängsel, för enklare djurhållning vid betesdrift 

Trots dessa behov möts vi dagligen av motsatsen – ökade regelverk och mer byråkrati. Exempelvis långa handläggningstider vid Jordbruksverket höga krav på dokumentation och försvårande regelverk kring djurhållning och betesdrift gör att många lantbrukare får svårt att expandera eller ens upprätthålla sin verksamhet.

Sveriges nuvarande strategi är ohållbar. Vi kan inte räkna med att andra länder ska försörja oss med mat i en krissituation. Det är hög tid att vi tar vår livsmedelsberedskap på allvar – innan det är för sent. Kontakta dina lokala politiker, stöd svenska lantbrukare och välj närproducerad mat för att bidra till en starkare försörjningsförmåga.

Mats Gärd, Kommunalråd Centerpartiet, Strömsunds kommun.

Powered by Labrador CMS