Oscar Herlitz, sportfiskare, är orolig över bland annat farorna med lösa tampar som slitit sig från Vattudalens Fisk AB. De kan orsaka tvärnitar och motorhaveri. Här fiskar han upp en lina som han bedömer vara cirka tio meter lång. Tack vare sol och vindstilla upptäckte Oscar tampen i tid.

Fiskodling i Vattudalen orsakar missnöje - boenden och fritidsfiskare anmäler risker förenade med livsfara

STRÖMSUND (JT) Fiskodlingen i Ströms Vattudal är Sveriges största och rör upp många känslor. Slitna tampar som orsakar tvärstopp för förbipasserande båtar och saknade markeringspinnar och -lampor är några av bekymren som skapar missnöje hos fritidsfiskare och närboende. Både Länsstyrelsen och fiskodlingen själva har överklagat Mark- och miljödomstolens beslut om odlingens fortsatta existens – men av olika orsaker.

Publicerad Senast uppdaterad

Håkan Carlsson startade Facebookgruppen Rädda Ströms Vattudal för att han ville att det skulle finnas någon som protesterade mot Vattudalens Fisk AB. Sedan 2009 odlar företaget 3200 ton regnbågslax och röding i kassarna som ligger i Linjeviken i närheten av Gärdnäs och i Postviken utanför Äspnäs. Håkan Carlsson är trollingfiskare och ansåg att en utökning av odlingen, vilket företaget har ansökt om, fått avslag för och överklagat, inte vore bra för sjön. Håkan oroar sig både för vattenkvaliteten men också för sin och andras säkerhet.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS