Osmaan briljerar i biljard inför publiken som består av kompisar till höger och Andrea Törnblom Forslund i mitten. Biljardbordet är nytt för säsongen.

Café Tingshuset har öppnat igen - “känns som att många kan andas ut”

ÖSTERSUND (JT) Det är inte bara ett café där man kan fika och äta lunch, utan även en mötesplats för verksamheten inom Hej främling! Som sådan har den varit stängd under pandemin, men öppnar nu till skolstarten med nya idéer och även ett nytt biljardbord att samlas kring.

Publicerad

Det var vid årsskiftet som Hej främling! stängde ned Café Tingshuset som är en viktig mötesplats och nav för deras verksamhet som delvis är förlagd till andra delar av Gamla Tingshuset. Orsaken var de rådande restriktionerna med hänsyn till pandemin. Nu när restriktionerna har lättat och skolan startar har Hej främling! valt att öppna cafédelen och även göra andra delar av verksamheten fysisk, även om det återstår mycket att ta hänsyn till.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS