Den här platsen har legat varmt om hjärtat för skoterklubben.
Arkivbild
Avverkning stoppar skoterklubbens mångåriga tradition
BRÄCKE (JT) Bodsjöbygdens skoterklubb har en gammal tradition av att fara till Kälabergstornet, eller hamburgertornet som de kallar det, för att äta just det tillsammans. En tradition som nu bryts eftersom att markägaren har, utan skoterklubbens vetskap, avverkat all skog på platsen.
Detta har gjort lederna upp till berget oåkbara. Skulle man ändå ta sig upp till tornet som stått på berget sedan början av andra världskriget gör avsaknaden av träd att det blåser för mycket för att kunna umgås där.
Tornet har i många år varit en samlingsplats för skoteråkare under säsongen. Bodsjöbygdens skoterklubb säljer hamburgare och fika för att dra in pengar till sin verksamhet, bland annat går pengarna till ledunderhåll. Klubben har i regel sin verksamhet runt tornet mellan slutet av januari och slutet av mars. Men i och med den oväntade avverkningen på berget har man nu fått tänka om. Nu kommer klubben att träffas på grillkåtan vid Folkets Hus i Hunge.
Digitalt 24 timmar
15 kr
Köp nu