Jämtlands Tidning kan avslöja att ÖFK erbjuder gratisaffärer till vissa investerare, däribland Berners. “Jag kan inte det där på mina fem fingrar. Det där måste du ta med vår vd i så fall”, säger Mathias Rasteby, ordförande i ÖFK styrelseledamot i Berners. Foto: Simon Gunnholt

ÖFK erbjuder gratisaffärer till vissa investerare: “Måste ju få nåt för pengarna”

ÖSTERSUND (JT) ÖFK erbjuder gratis reklamyta till vissa investerare. En gemensam nämnare är de i flera fall har kopplingar till klubbens styrelse. Det visar Jämtlands Tidnings granskning.

Publicerad

På torsdag väntas bokslut för ÖFK som har en fortsatt mycket ansträngd ekonomi, med miljonskulder både till Skatteverket och leverantörer.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS