Karl Eldebro känner sorg när Radio Berg försvinner för gott. “Det känns som en begravning”.
Begravningskänsla när radioutrustningen såldes ut
SVENSTAVIK (JT) Det var vemodigt för många när den sista utrustningen från Radio Berg såldes ut. Kanalen har gått i graven för gott. Ingen vill jobba ideellt och ingen har tid att jobba för reklamintäkter som behövts för att hålla radiokanalen vid liv.
Karl, eller Göran som han för många ännu kallas, Eldebro, ser sorgsen ut när han ser utrustning lämna lokalen på Mediacenter i Svenstavik. Han har jobbat med Radio Berg i drygt sex år.
– Vi hoppades att vi skulle kunna få igång det igen, på ett lite enklare och modernare sätt. Det gick hyfsat ett tag, vi köpte podcastutrustning, satt hemma och lade på pratet. Många var intresserade när jag tog över, men när jag kom igång fanns de inte där längre.
Eldebro brann för att jobba upp kanalen så att den skulle leva kvar.
Digitalt 24 timmar
15 kr
Köp nu