Delar av Jämtlands Gruvgrupp som bildades förra året. Fr v övre raden Katja Kristoffersson, Urban Tirén, Anna Norlén, Birgitta Näsman, Ida Asp och Jenny Persson.
Gruvmöten lockade många intresserade i Oviken och Östersund
OVIKEN (JT) Under två dagar fanns möjlighet för intresserade att lyssna på två mycket kunniga i gruvdrift och vad det skulle innebära för Jämtland. Arne Müller, frilansjournalist som skrivit ett antal böcker i ämnet och driver sajten Norrlandsparadoxen samt Anders Olof Öhlén, sakkunnig Bergs kommun var inbjudna.
Den första kvällen tog sig intresserade till Orrgården i Oviken, dagen efter till Tingshuset inne i Östersund dit bl a Östersundsbor som ännu kanske inte vet så mycket hade chans att lyssna.
Arrangör var Jämtlands Gruvgrupp som bildades i höstas vid ett möte på Sveaborg i Oviken. Sedan dess har antalet engagerade i gruppen vuxit från fem till femton medlemmar samtidigt som den nu är en del av Naturskyddsföreningen Jämtland-Härjedalen.
Först ut var Öhlén som bl a berättade att Vattenfall nu ålagts att bygga nya kärnkraftsreaktorer men att det kan vara svårt då det idag inte finns tillräcklig kapacitet för detta. Öhlén tror tyvärr inte att det kommunala vetot blir kvar men att det bör noteras att ingen av de mer seriösa, långlivade företagen, såsom Boliden och LKAB sökt prospektering i området.
Digitalt 24 timmar
15 kr
Köp nu