Mor och barn har flytt från krigshärjade staden Tjernihiv till Tarnopol. Framför henne ligger bland annat produkter ända från Backe. Foto: Privat

Insamlingen från Backe har nått fram till Ukraina: – Hela min kropp skakade

BACKE (JT) Insamlingen i Backe som kördes till den ukrainska gränsen i Polen har nått till sjukhus och människor inne i Ukraina. Backebon Tomasz Fluder, som initierade insamlingen med hjälp av andra ortsbor, berättar om sina två resor till det krigsdrabbade landet.

Publicerad

– Jag kan inte äta när jag åker till Ukraina. Min fru gör mackor och kaffe till mig, men jag ger bort det till ukrainarna vid gränsen så att de inte ska vara hungriga, säger Tomasz efter sin andra resa på en vecka in i Ukraina med donerade förnödenheter.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS