Vid flera tillfällen när Krokoms kommuns tjänstemän och politiskaledning fått kritik för sin ärendehantering, hotar de med att polisanmäla medborgarna och ibland skrider tjänstemännen till verk, så skedde i fallet med fäbodbrukaren Anita Myhr, där tjänstemannen Tom Larsson var ansvarig för polisanmälan.

Allvarliga brister i Krokoms kommuns ärendehantering

Muntliga arrendeavtal, tjänstemän som polisanmäler företag, fel underlag i befolkningsstatistiken, uppgörelser om nya industrier och så vidare. Listan kan göras lång på omfattande ärenden där tjänstemännen på Krokoms kommun inte diariefört sina beslut. Något som gör det omöjligt för medborgarna att få insyn i kommunens verksamhet.

Publicerad

Som Jämtlands Tidning skrivit om i tidigare artiklar har Krokoms kommun stora problem med sin ärendehantering. Handlingar som begärs ut påstås inte finnas för att veckor senare dyka upp. Kommunens tjänstemän skyller på fel i datorsystemen och missförstånd i kommunikationen till medborgarna. Som svar på medborgarnas kritik använder kommunen också metoden hot att polisanmäla.

Prenumerera på Jämtlands Tidning

Fortsätt läsa artikeln...

Prenumerera och få obegränsad tillgång till alla artiklar och e-tidningen – nyheter nära dig, varje dag.

🗞️
Allt innehåll
Obegränsad läsning på webben.
📲
E-tidningen
Läs varje utgivningsdag, var du än är.
📍
Lokalt fokus
Nyheter som berör dig och din vardag.
Är du redan prenumerant?

Digitalt 1 månad

69 kr / månad
Köp nu
Mest populär

Digitalt 3 månader

149 kr / 3 månader
Köp nu

Betalning via kort. Genom köpet godkänner du våra användarvillkor och integritetspolicy.

Behöver du hjälp? Vi hjälper dig gärna.

Powered by Labrador CMS